MRPII  >  Genel Bilgiler
Ana Sayfa  |  Ürün  |  Firma  |  İletişim
DUGAN BİLİŞİM SİSTEMLERİ
Modüller
Parçalar, operasyonlar, ürün ağaçları, üretim birimleri, iş merkezleri, çalışma alanları gibi tanımlamaların yapıldığı bölümdür. Bu bölümde tanımlanan bilgiler sistemin sonraki bölümlerine kaynak veri oluşturmaktadir.

Ürün ağaçları malzeme reçetesi ve iş akış rotası şeklinde iki parçadan oluşmak yerine bunları birleştiren tek bir yapıdadır. Bu sayede daha kolay kullanımlı olmakla birlikte, daha kısa sürede işlem yapılabilmesini sağlamaktadır. Her bir ürün için çok sayıda ürün ağacı tanımlanabilmektedir.

Ürün ağaçlarına girilen alternatif çalışma alanlarının tekrarını önlemek için iş merkezi yapısı geliştirilmiş, kullanıcının farklı parçalar için tekrar tekrar aynı bilgileri girmesi engellenmiştir.

Ürün ağaçları ürünün üretimi için yapılması gereken operasyonlar ve bunların gerçekleşeceği çalışma alanları ile birlikte sadece malzemeleri değil, takım, uç gibi endirekt malzemeleri, kalıp, aparat gibi ekipmanları ve standart işçilik bilgilerini de içermektedir.

Üretim birimleri, iş merkezleri ve çalışma alanlarından oluşmaktadır. Her bir çalışma alanına haftanın hangi günleri hangi çalışma takvimini kullanacağı ya da bazı özel günlerde hangi çalışma takvimini kullanacağı bilgileri tanımlanabilmekte, bu şekilde kapasite planlama esnasında makinelerin ne şekilde doldurulacağı bilgisi oluşturulabilmektedir.
<<     >>
>
©  2010  Dugan Bilişim Sistemleri      |     Ana Sayfa    Ürün    Firma    İletişim